Kurs na patent Jachtowego Sternika Morskiego przygotowuje do egzaminu państwowego oraz samodzielnego, bezpiecznego pływania po wodach morskich. Nauczysz się dowodzić jachtem morskim, a także manewrować w porcie.
Szkolenia na jachtowego sternika morskiego w Szczecinie organizowane przez Szkołę żeglarstwa KLIPER rozpoczynają się i kończą na Przystani Centrum Żeglarskie przy ul. Przestrzennej 21 w Szczecinie. Większość rejsu szkoleniowego ma miejsce na wodach Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej. Egzaminy na patent jachtowy sternik morski są w Trzebieży, czasami w Stepnicy lub Świnoujściu.
Rozbudowany program zajęć zarówno praktycznych jak i teoretycznych pozwoli dobrze przygotować Ci się do egzaminu na jachtowego sternika morskiego.
Podczas kursu prowadzone są zajęcia teoretyczne obejmujące wiedzę ze wszystkich działów wymaganych na egzaminie: nawigacji, locji, ratownictwa, meteorologii, przepisów.
W naszych szkoleniach biorą udział żeglarze z całej Polski, jeśli nie jesteś zainteresowany kursem jachtowy sternik morski Gdynia albo jachtowy sternik morski Gdańsk to zapisz się na to szkolenie w Szkole żeglarstwa KLIPER i poznaj uroki południowego i zachodniego Bałtyku
Program szkolenia na patent Jachtowego Sternika Morskiego to m.in. :
- szkolenie z manewrowania jachtem w porcie na silniku,
- manewry na żaglach: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dryf, manewr „człowiek za burtą”,
- pełen zakres zajęć teoretycznych obejmujących wszystkie działy wiedzy wymaganej na egzaminie: locję, nawigację, meteorologię, ratownictwo, sygnalizację i przepisy.
Przed kursem warto przeczytać jachtowy sternik morski podręcznik. Najbardziej popularną ksiażką jest od wielu lat „Żeglarz i jachtowy sternik morski” autorstwa Andrzeja Kolaszewskiego i Piotra Świdwińskiego wydawnictwa Almapress. Dobre podręczniki to również książki autorstwa Franciszka Habera – uznanego kapitana i szkoleniowca a obecnie również prezesa Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
JACHTOWY STERNIK MORSKI EGZAMIN
Egzamin organizowany jest po każdym kursie.
Składa się z części teoretycznej – 75 pytań testowych i zadania nawigacyjnego oraz części praktycznej – manewrów na jachcie. Szkoła żeglarstwa KLIPER jest samodzielnym centrum egzaminacyjnym w Szczecinie, Trzebieży, Stepnicy i Świnoujściu.
Jachtowy sternik morski wymagania:
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest:
– ukończenie 18 lat
– udokumentowanie stażu 200 godzin w co najmniej dwóch rejsach morskich.
W trakcie kursu najczęściej można dopływać ok 50-70 godzin stażowych.
Opinie z rejsów
Od kandydatów na stopień Jachtowego Sternika Morskiego wymaga się posiadania stażu morskiego 200 godzin w minimum dwóch rejsach morskich, potwierdzone na drukach opinii z rejsu lub karty rejsu. Liczą się godziny żeglugi na żaglach i na silniku. Nie wlicza się postój w porcie lub np. na kotwicy.
Jachtowy sternik morski – opłaty egzaminacyjne
Cena kursu nie obejmuje opłaty egzaminacyjnej, która wynosi:
Egzamin na patent Jachtowego Sternika Morskiego 350 zł
(uczniom i studentom do 26 roku życia przysługuje 50% zniżki na podstawie legitymacji).
Opłaty egzaminacyjne można wpłacić na konto ośrodka egzaminacyjnego w trakcie szkolenia.
Opłata za wydanie patentu w wysokości 50 zł płatna jest po egzaminie do Polskiego Związku Żeglarskiego.
Gdzie są prowadzone kursy na jachtowego sternika morskiego?
Szkolenia rozpoczynają się najczęściej w niedzielę wieczorem. Po zaokrętowaniu, zaprowiantowaniu i szkoleniu z bezpieczeństwa wypływacie w rejs szkoleniowy. Czasu na szkoleniu jest mało, więc to co możliwe staraj się opanować przed kursem (teoria, umiejętności z zakresu żeglarza jachtowego, praktyka morska). Wówczas na kursie będziesz mógł uczyć się tego, czego nie nauczysz się poza nim – czyli manewrówki i nawigacji. Im przyjedziecie lepiej przygotowani, tym więcej czasu można poświęcić na naukę żeglarstwa morskiego. Oczywiście w trakcie kursu przerobimy też inne przedmioty i bazę testów egzaminacyjnych, ale 5-6 dni to za mało czasu, by nauczyć się wszystkiego.